Siła wyższa
„Na głębokiej prowincji, w podupadającym klasztorze, sennie i bez rozgłosu żyje sobie czterech mnichów z doglądającą ich siostrą Bazylią i przygarniętym z litości Frankiem – przybłędą. Nieoczekiwanie na sąsiednim wzgórzu ktoś remontuje ruderę i otwiera ośrodek, w którym będzie prowadził buddyjskie warsztaty techniki relaksacji i medytacji. Właściciel ośrodka, do niedawna biznesmen, po przewartościowaniu swojego życia sprowadza się do niego wraz z dwiema dorastającymi córkami. W ośrodku, oprócz kursantów, jest buddyjski mistrz Tashi G i jego wyznawczyni Teresa. Mnisi z klasztoru przeżywają prawdziwy wstrząs – innowiercze praktyki tuż za ich murem? Niedopuszczalne… I tak, nieoczekiwanie dla obu stron, te dwa światy zaczynają się wzajemnie przenikać, choć początki przypominają wojnę podjazdową dwóch wrogich armii…
Serial komediowo-obyczajowy „Siła wyższa” opowiada o zderzeniu dwóch, a nawet kilku światów, o wzajemnej nauce pod każdym względem różnych od siebie ludzi i najdziwniejszych perypetiach, jakie z tego wynikają. Bo kiedy mnisi zabierają się za biznesy, biznesmeni ćwiczą na duchowej ścieżce a do tego wszystkiego dołączają przedstawiciele świata polityki, musi z tego wyniknąć (obyczajowa) komedia.
Robert Brutter i Jerzy Niemczuk – scenarzyści „Siły wyższej” tak opisują swój serial: – ”Rzec można, jest to próba komedii o współczesnej duchowości Polaków – z silnym akcentem na słowo komedia, bo też my wszyscy, miotający się w postsocjalistycznej, a nie całkiem jeszcze kapitalistycznej rzeczywistości, szukający w karierze, władzy i kasie sensu życia – bywamy bardzo zabawni. W dodatku okazuje się, że buddyzm i chrześcijaństwo, zwłaszcza we franciszkańskim wydaniu, mają o wiele więcej punktów wspólnych, niż mogłoby się wydawać, a zarówno buddyści jak i mnisi szybko przekonują się, że i w biznesie i w polityce najprostsze etyczne pojęcia i zachowania dawno zostały zapomniane”.
W „Sile wyższej” grają m.in. Piotr Fronczewski (gwardian Jan), Piotr Grabowski (Tomasz Malicki – były biznesmen, właściciel ośrodka buddyjskiego „Mala”) Katarzyna Żak (Bazylia, siostra felicjanka, gospodyni klasztoru), Anna Dereszowska (Dorota, siostra siostry Bazylii), Leon Charewicz (mnich Jerzy), Sławomir Pacek (mnich Wojciech), Robert Majewski (mnich Robert), Krzysztof Dracz (Tashi Ga). Monika Krzywkowska (Teresa, uczennica i wyznawczyni Tashi Ga, razem z nim nauczająca w ośrodku), Kamilla Baar (Kinga) i inni.
Serial wyreżyserował Wojciech Adamczyk, scenariusz napisali: Robert Brutter i Jerzy Niemczuk. Zdjęcia rozpoczęły się 26 marca w Warszawie, trwały 78 dni i zakończyły się w połowie lipca w Krośnie koło Ornety. Inne plenery to Warszawa (hala – wnętrza klasztoru franciszkańskiego), Otwock Wielki (wnętrza ośrodka buddyjskiego „Mala”), Badów Górny k/Warszawy, Konstancin, Zalesie Górne i in. Producent – Maciej Strzembosz, Dorota Hawliczek. Kierownictwo produkcji – Joanna Pindelska; operator – Marek Traskowski.
Kategoria: Komediowo-obyczajowy serial TV, 13 odcinków x 44 min.; Produkcja: Polska/Studio A; Rok produkcji: 2011; Premiera: TVP1/ jesień 2011