Ranczo 5

wellman

Ranczo 5

W Wilkowyjach po dwóch latach zmieniło się wszystko: Lucy z poświęceniem walczy o lepszą przyszłość gminy jako wójt, dawny wójt buduje tajemniczy biznes i realizuje kunsztowny plan powrotu do polityki a Czerepach usiłuje być dobrym mężem, co, jak wiadomo, czasem graniczy z niemożliwością. Wieś, zupełnie niechcący, na skutek unijnych zawiłości,  nawiązuje nieoczekiwane związki międzynarodowe, w tym szczególnie istotne stają się kontakty wilkowyjsko – włoskie. Na żyznym miejscowym gruncie rozkwitają nowe wielkie uczucia, ambicje i przedsięwzięcia. Niektóre nawet może zbyt wielkie, o czym boleśnie przekonują się bohaterowie wspomnianej słynnej filozofującej ławeczki.

Kolejne  odcinki „Rancza” będą obfitowały w humorystyczne wątki i zabawne perypetie mieszkańców wsi, a jeden z nich  będzie pastiszem bardzo popularnego amerykańskiego serialu.

Nowe postaci, dostarczą  pozytywnych wzruszeń i emocji oraz sprawią mniejsze i większe kłopoty. Jedna z par będzie miała problemy natury komunikacyjnej, wynikające z nieznajomości języka polskiego. Ale nie tylko… Piękniejsza połowa  tego duetu dodatkowo będzie miała problem z nadmierną emocjonalnością, skutkiem czego zadeklaruje natychmiastową niemal gotowość do założenia rodziny z pewnym, przeżywającym akurat kryzys twórczy, mieszkańcem wsi.  Inna z nowych bohaterek powali Wilkowyje egzotyczną urodą i idealnymi wymiarami, wywołując u jednej z żon liczne  sceny zazdrości. Jeszcze inna nowa postać – nieletnia z wieku i nie letnia z charakteru bohaterka, dostarczy zgryzoty z powodu nieprzeciętnej inteligencji i skrajnie anarchistycznych poglądów i zachowania. Pojawią się też postaci na wskroś idealistyczne oraz  złośliwie czepliwe, z czego te drugie za wszelką cenę będą się starać uprzykrzyć pracę Lucy w urzędzie.

Wilkowyje obrodzą w dzieci. W ostatnim odcinku IV serii Pietrek dowiedział się, że jego ukochana Jola jest w ciąży. Dziś Pietrek jest robiącym karierę muzyczną szczęśliwym mężem i ojcem, zakochanym do szaleństwa potrójnie nie tylko w Joli ale i w synkach – bliźniakach…  Lucy, sprawującą dzielnie urząd wójta, w wychowaniu córeczki Dorotki, jeszcze dzielniej i z pełnym oddaniem wspiera  Kusy.

A skoro o dzieciach mowa… część z wilkowyjskich dzieci to już młodzież a dotychczasowa młodzież to już prawie dorośli, borykający się z miłosnymi dylematami trudnymi do zaakceptowania przez rodziców. Paweł Kozioł (przegrany wójt) zaszokowany faktem w kim tym razem, bardzo poważnie (i ze wzajemnością) zakochała się Klaudia, w pierwszym odruchu chce amantowi córki odrąbać siekierą głowę, a rodzina Solejuków  przeżyje dramaty żywcem z „Romea i Julii” z tym, że Romeo ma na imię Szymek…

Jest też para, która usilnie starając się o dziecko, będzie robić  wszystko zgodnie z zaleceniami doktora Wezóła a co z tego wyniknie, widzowie przekonają się wiosną 2011 roku.

Oprócz „starych”, dobrze znanych widzom kultowego serialu bohaterów, w  kolejnej serii pojawiły się nowe postaci grane przez równie znakomitych aktorów – m.in. Tomasza Sapryka, Dorotę Segdę, Leona Charewicza, Aleksandra Mikołajczaka.  Na planie pojawili się także – Anna Iberszer, Patrycja Kazadi, Jakub Tolak, Mariusz Ostrowski i Agnieszka Pawełkiewicz. Zdjęcia do 5. serii “Rancza” trwały 82 dni.

„Ranczo” – część II, seria I, odc. 1-13; Początek zdjęć – 3 sierpnia 2010 – Jeruzal; Koniec zdjęć – 27 listopada 2010 – Warszawa; Plenery – Jeruzal i okolice, Sokule; Producent Maciej Strzembosz; Reżyseria – Wojciech Adamczyk Scenariusz – Robert Brutter, Jerzy Niemczuk; Emisja TVP1 – wiosna 2011

 

Ciekawostki 5. serii “Rancza” 

  • Życie serialowych bohaterów toczy się w Wilkowyjach. Naprawdę ekipa przemieszczała się pomiędzy Jeruzalem (plebania, kościół, sklep Więcławskiej, Ośrodek Zdrowia) i okolicznymi miejscowościami  – Podskwarne (nowy dom Solejuków) – Strachominem (Knajpa u Japycza) – Latowiczem Rozstanki (dom wójta) – Targówkiem (dom Lodzi. I Czerepacha) – Łukówcem (dom policjanta Staśka) – Urzędem Gminy w Klembowie (posterunek policji) – Halinowem (wilkowyjska apteka) – Sokulami (dworek Lucy) – Warszawą (Wilanów, dom Wezóła; Instytut Chemii Przemysłowej,  wilkowyjski Urząd Gminy) – Sokulami (dworek Lucy).
  • Najnowsza seria „Rancza” ma wkład, poprzez tzw. idea placement, w promowanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednym z priorytetów tego Programu jest wspieranie działalności rolniczej prowadzonej zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego oraz działań wpływających na poprawę jego stanu.
  • W nowej serii „Rancza” pojawiają się nowe dzieci – córeczka Lucy i Kusego, Dorotka (grana na zmianę przez bliźniaczki Weronikę i Wiktorię Kunkę) oraz bliźniaki Joli i Pietrka (Filip i Patryk Grochal). W nowej serii pojawiła się też spora grupa autentycznych Włochów.
  • W pierwszej scenie, pierwszego odcinka zagrał reżyser „Rancza” – Wojciech Adamczyk. Wcielił się w postać wojewody Urzędu Wojewódzkiego z Lublina. Sceny w Urzędzie Wojewódzkim były kręcone w pałacu w Jabłonnie.
  • W scenach zbiorowych nowej serii „Rancza” pojawiło się 100 wiernych w Kościele (zagrało w nich prawie 100% mieszkańców Jeruzala) oraz 90 kobiet ćwiczących tai-chi z prawdziwym instruktorem nazywającym się Hai Bui Ngoc.
  • Trzy dni przez zakończeniem zdjęć do nowej serii „Rancza” nagrano 400 kaset materiału.
  • W nowej serii „Rancza” widzowie zobaczą efekt przesuwanej szklanki i lewitującej miotły (nietrudno zgadnąć kto tak czaruje) a na planie pojawiły się m.in.: mleczne krowy, chudy pies, 10 kur biegających i 1 kura „zdechła”, rżenie „katowanego” konia a także, jedna… bardzo brudna krowa.

Nowe postaci

 RADNY WARGACZ

Formalista i pieniacz, krytykuje każdą rzecz w Urzędzie Gminy czepiając się praktycznie wszystkiego. Naczelną zasadę, którą wyznaje – jak już coś robić, to robić porządnie – stosuje wybiórczo, na przykład bardzo porządnie potrafi doprowadzać do rozpaczy Lucy, na stanowisku wójta. Gdy w Urzędzie  głosowano nad nazwą ulicy Bukowej, osobiście przeprowadził wizję lokalną i wyliczył skwapliwie, że buki owszem są, ale tylko cztery, za to sosen – 23. W związku z tym ulica powinna nazywać się Sosnowa, a Sosnowa – Świerkowa bo tu z kolei sosen jest 17 a świerków 21 plus jeden złamany…

Zupełnie inaczej sprawa się ma z porządkiem wokół jego własnego obejścia, gdzie piętrzy się latami nagromadzony bajzel. Wśród sterty złomu bez trudu można znaleźć wrak auta i maszyny rolniczej, stare rury, grzejniki i gnijące deski.

Marzenie Lucy, aby zrezygnował z funkcji radnego spełniło się i choć początkowo wydawało się, że „zamienił stryjek siekierkę na kijek”, z czasem okazało się, że „nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło”.

ANTONI POLAKOWSKI

Magister farmacji w nowej (i jedynej w Wilkowyjach) aptece, którą otworzył wójt. Człowiek prawy i świadomy, że lekarz i farmaceuta to misja z tym, że farmaceuta nie powinien być lekarzem. Gdy magister Polakowski pojawił się w Wilkowyjach, doktor Wezół przestał mieć pacjentów bowiem aptekarz,  wprowadzony w błąd przez wójta, który poinformował go, że we wsi „praktycznie” nie ma lekarza, stał się jednocześnie aptekarzem i doradcą od dolegliwości. Wizyta samego Wezóła w aptece, który przedstawił się kim jest, spowodowała, że aptekarz, człowiek na wskroś uczciwy, na powrót stał się „tylko” aptekarzem a Wezół znów miał pacjentów.

JAGNA NOWAK

Pielęgniarka doktora Wezóła. Nazwisko i imię ma bardzo polskie, ale urodę i wygląd mocno zagraniczne. Jagna bowiem jest czarnoskóra. Na domiar młoda i piękna co doprowadza do rozpaczy żonę Wezóła. Nietuzinkowe nogi i całe ciało Jagny stało się przyczynkiem do tego, że doktorowa, bojąc się o kondycję swojego małżeństwa, zdecydowała się zostać recepcjonistką męża. Z powodu codziennych spóźnień autobusu z Radzynia, którym Jagna dojeżdża do przychodni, Wezół wpadł na pomysł, żeby Jagna zamieszkała w jednym z wolnych pokoi u Wioletki nad restauracją. Fakt ten miał same dobre strony a głównym był wzrost przychodów Wioletki.

 KINGA

17 letnia córka Grażyny – siostry pierwszej żony Kusego . Z przekonań i zachowania – anarchistka, z postawy  – nieuk, ale myli się ten, kto myśli, że Kinga jest niedouczona. Jej ulubiona lektura to „Przegląd anarchistyczny” a muzyka która koi jej uszy to  heavy metal i punk rock. Wyrzucana z kolejnych szkół, ma problem z zaliczeniem trzeciej klasy, za to zaskakująco dobrze zna artykuły Konstytucji RP szczególnie fragmenty dotyczące wolności. Kinga to anarchopacyfistka i anarchoweganka, Paradoks jej postaci polega na tym, że jako zdeklarowana ateistka, jest jedyną w Wilkowyjach, która świetnie zna Pismo Święte.

Porzucona przez matkę, która dostała propozycję intratnego, półrocznego kontraktu w Niemczech, niejako nie mając innego wyjścia zamieszkała u Lucy i Kusego.

 WŁOSKI PATROL POLICYJNY FRANCESCA I TONI

Policjanci z Włoch, którzy pojawili się w Wilkowyjach w ramach wymiany unijnej. Ni w ząb  nie gadają po polsku, ale dobrze robią Wilkowyjom – dodając im międzynarodowego kolorytu i prestiżu oraz „Knajpie u Japycza”, podnosząc cowieczorną frekwencję. W ramach międzynarodowej integracji, z każdym dniem  zacieśniają przyjaźń włosko – polską, co szczególnie widoczne jest na przykładzie par: Francesca z Witebskim a Toni z Jagną.

Post nie ma taksonomii