Ranczo 3

Ranczo 3

Ranczo 3

Trzecia seria przynosi radykalne, a niekiedy dramatyczne  zmiany w życiu wielu mieszkańców Wilkowyj. Lucy i Kusy przede wszystkim, jak padli sobie w finale drugiej serii w ramiona, tak pozostają, choć nie w sensie dosłownym, oczywiście. Tu jednak, gdzie w bajkach pozostaje żyć długo i szczęśliwie, w Wilkowyjach zaczynają się prawdziwe problemy. Bo życie w nieformalnym związku może w Warszawie uchodzić, nawet w Lublinie – ale w małej wsi, gdzie wszyscy się znają, to jednak skandal. I choć Kusy i Lucy związek swój za wszelką cenę starają się ukryć, to prawda wychodzi  końcu na jaw i doprowadza do obyczajowej wojny. Kiedy zaś prawda dociera do Proboszcza, sytuacja doprawdy staje się dramatyczna.

Wojna, jak to wojna, wszystkim przynosi szkody – Lucy i Kusy rozważają wyprowadzkę, ksiądz wyjazd na misję do Afryki.  Los zrządza jednak inaczej.

Wójt, bardzo rad z dramatycznych problemów brata, sam szybko popada w tarapaty, bowiem do wsi wraca Czerepach – z koncesją na lokalne radio i planem założenia gminnego pisma brukowego. Bo nawet jak nic ludzi nie obchodzi i niczym się nie interesują – to plotki o sąsiadach ciekawią ich zawsze – a im brudniejsze, tym lepiej. Naturalnie, po starej znajomości, wójt jako jeden z pierwszych pada ofiarą brukowca, a na włosku nie tylko wisi jego stanowisko, ale nawet małżeństwo.

Dramatyczne wydarzenie nie szczędzą także Country Clubu, który pada ofiarą płomieni – na tym tle spór jednak się pojawia – czy były to oczyszczające płomienie wypalające siedlisko grzechu, czy zwykły pożar od zwarcia w instalacji. Słowem – odbudowywać restaurację, czy też nie. Stanowiska są tak nieprzejednane, że dochodzi aż do zawiązania lokalnej grupy terrorystycznej, składu której sympatycy Rancza łatwo się domyślą. Akty terroru wymuszają zwołanie gminnego okrągłego stołu, który, choć prostokątny, swoje zadanie spełnia i perspektywy odbudowy lokalu otwiera. Co też w końcu się dzieje, ale nie tak łatwo, skoro wszyscy budowlańcy jak wiadomo bawią w Irlandii.

Ksiądz w misji swojej dostaje pomocnika, Wikarego. Pomocnik jednak różni się od księdza fundamentalnie – jak najdalszy jest od proboszczowej wyrozumiałości i skłonności do mądrego kompromisu. Jak łatwo się domyślić, prowadzi to do powszechnego wzburzenia i akcji jakich Wilkowyje jeszcze nie widziały. Okazuje się jednak, że nie tylko Kościół ma wpływ na Wilkowyje – ale także Wilkowyje mają wpływ na swój kościół.

Wśród nowych postaci pojawia się też sprzedawczyni w sklepie, Jola, na pozór osoba całkowicie do tej funkcji nieodpowiednia. Co dotknie, to potłucze, co policzy, to źle, co resztę wyda, to za dużo. Znajdzie się jednak ktoś, kto w Joli dojrzy wielkie perspektywy i w jej możliwości uwierzy – a że wiara góry przenosi, to i Jola jak róża rozkwitnie, odkrywając w sobie talenty głęboko ukryte. A jeden z mieszkańców wioski w Joli, co tu kryć – miłość swego życia po prostu odnajdzie.

Los nie oszczędzi także Więcławskich, do których wróci córka, z dyplomem ukończenia studiów, ale niestety nie tylko. Polonista Witebski natomiast, po upadku medialnego koncernu brukowego, zostanie mściwie przez wójta ze wszystkich stanowisk usunięty i stoczy się na samo dno. Ponieważ jednak scenarzyści wierzą, że – wbrew powszechnym opiniom – ludzie czasem mogą zmieniać się na lepsze, Witebski od dna się odbije i tak się przeobrazi, że mieszkańcy wioski – a osobliwie mieszkanki – nie będą mogły wyjść z podziwu. Co, naturalnie, doprowadzi do osobnych dramatycznych wydarzeń obyczajowych.

Ranczo 3 – odcinki 27-39; Okres zdjęciowy: sierpień 2007- styczeń 2008. Emisja: 9 marca – 1 czerwca 2008.

Tagi:Hit, komedia